Zakup bądź adopcja psa. Jaką wyłonić rasę dużego psa? Jaka będzie dobra?

To, że czworonóg jest najdoskonalszym przyjacielem człowieka nie podlega żadnej debacie. Ten futrzasty kompan, jest lojalny człowiekowi bez względu na jego pojemność portfela i dodatkowo warunki, w jakich zamieszkuje. Dla niego liczy się jedynie delikatne spojrzenie i dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Gdy psiak dorasta…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup lub adopcję psa, bardzo często choćby nie pomyślą nad wyborem tej odpowiedniej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i dodatkowo sposobowi życia. Obraz psiaka i jego cudowny pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem przymilny pies niesamowicie łatwo dorasta i gospodarz nawet nie ujrzy, kiedy zmienia się w dużego psiaka, którego stan nie zawsze odpowiada oczekiwaniom pana. Dzieje się tak, gdy czworonóg jest wzięty jako szczeniak, i pochodzenie jego rodziców nie zostało poznane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przepowiedzieć, jak duży pies wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego cudownych oczek oraz wesołego pyszczka.


Energiczny pies oraz ociężały człowiek


Decydując się na posiadanie czworonoga, wypada dokładnie zaznajomić się z jego odmianą, żeby wraz z nim tworzyć jednolity i szczęśliwy związek. Psiska wymagające multum ruchu oraz spacerów,nie będą czuły się radosne, zamknięte w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, potrzeba mieć świadomość, iż to wyjątkowo ruchliwe zwierzaki, które wymagają wyczerpujących spacerów i licznych zabaw ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły sąsiedztwo, w jakim przebywają, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd miłośnicy relaksu na kanapie, przed telewizorem albo z książką w ręku powinni zapomnieć o takich odmianach.


Psiak obronny czy do towarzystwa?


Każdy kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien idealnie określić swoje wymagania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą brać, doskonale sprawdzą się tu pieski nieduże, które bezproblemowo zmieszczą się w dowolnym samochodzie lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie doskonale nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na niewielkie wymiary mogą być ze swoim panem podczas jego urlopów i dodatkowo wczasów.

Jednak małe psy pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, niestety nie zapewnią komuś takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, na pewno wywołają niepokój oraz obawy przed obcymi, skutecznie ich odstraszając. Jeśli w domu żyją malutkie dzieci, których zachowanie nieraz bywa nieobliczalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, bowiem błędnie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na swoją wielkość i wagę.

Pies agresywny wyłącznie dla doświadczonych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które potrzebuje od właściciela posiadania odpowiednich dokumentów, przystających na jego posiadanie. Psy ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i dodatkowo moskiewski stróżujący potrzebują określonej tresury już okresie szczenięcym oraz odpowiedniego prowadzenia psiaka, co ma przeciwdziałać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zaznajomić się ich rasami, aby właściwie dobrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, wymaganiami i także stylem życia człowieka, bo tylko wtedy więź z pieskiem będzie skutkowała przywiązaniem i wspólną miłością.

legowiska dla kotów hurtownia