Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Przez swoje niewielkie rozmiary jest ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, w której może skryć się aby odpocząć lub ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

transporter dla kota