Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html