Karma dla kota – co warto wiedzieć?

karma dla małego kota

Decydując się na przygarnięcie kota jako naszego nowego domownika, musimy zdać sobie sprawę z tego, że od tej pory jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie oraz życie. Koty są wyjątkowo delikatnymi stworzeniami. Aby prawidłowo funkcjonować i czuć się dobrze, potrzebują odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Jaka karma dla kota jest zatem najlepsza?

Sucha, czy mokra?

Na rynku istnieje ogromna konkurencja wśród producentów karm dla zwierząt domowych. Znaleźć możemy karmy zarówno suche jak i mokre, przeznaczone dla kotów wykastrowanych, dla kociąt, dla kotów cierpiących na poszczególne choroby, bądź dla kotów rasowych. Podczas wyboru najlepszej karmy dla Twojego kota pamiętaj, że jego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, oparta o pełnowartościowe produkty pochodzenia naturalnego, oraz przystosowana do parametrów takich jak: wiek kota, stan zdrowia, oraz jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Warto wiedzieć, że każda karma dla kota zawiera informacje dotyczące porcjowania. Zarówno karmy suche, jak i mokre, mogą stanowić pełnowartościowy posiłek dla kota. Warto pamiętać jednak, że koty często z łakomstwa wybierają suchą karmę, przez co później ich organizmy nie są dostatecznie nawodnione. Karma dla kota, która jest karmą mokrą jest najbardziej zbliżona do naturalnego pokarmu i dlatego jeśli nasz pupil nie potrzebuje specjalistycznej diety, możemy spokojnie podawać mu głównie mokrą karmę. Karma sucha stanowi doskonałe uzupełnienie diety. Nadaje się także jako przysmak, oraz aby zapewnić kotu pożywienie podczas naszej dłuższej nieobecności.

czym karmić kota

Mięsożerny drapieżnik czy przymilny kanapowiec?

Koty są mięsożercami oraz drapieżnikami. Ich układy trawienne charakteryzują się wyjątkową delikatnością i nastawione są na przetwarzanie pokarmu w postaci mięsa. Zdrowa karma dla kota powinna składać się z wysokiej jakości mięsa, dodatku warzyw, oraz odpowiednio zbilansowanych składników mineralnych. Wiele osób zapomina, że pomimo swojego wdzięku oraz słabości do pieszczot, koty są drapieżnikami potrzebującymi wysokobiałkowej, mięsnej diety. Dlatego właśnie karma dla kota zawierająca jedynie mały procent mięsa, niekoniecznie będzie dla niego najlepszym pokarmem.

Sprawdź ofertę sklepu zoologicznego krakvet.pl

Dieta a zdrowie

Powszechnie wiadomo, że dieta wpływa na zdrowie oraz na jakość życia. Dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt. Koty są wyjątkowo narażone na choroby związane ze złą dietą. Wielu właścicieli kotów nie zdaje sobie sprawy z tego, że zła karma dla kota, podawana w dodatku często w za dużych ilościach, powoduje otyłość oraz kłopoty z nerkami. Wiele słabej jakości karm zawiera sztuczne polepszacze smaku, cukier, zboża, oraz inne składniki, które znacząco wpływają na samopoczucie zwierzęcia podczas długofalowego ich podawania. Jeśli zależy nam na długim życiu oraz zdrowiu naszego pupila, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaka karma dla kota wyląduje w naszym zakupowym koszyku. Niezależnie od tego, czy będzie to karma sucha, czy mokra, zwróćmy uwagę na skład produktu oraz dokładnie przeczytajmy opis producenta.