Jak reagować, jeżeli własny pies ma babeszjozę?

Babeszjoza u pieska – symptomy i dodatkowo okoliczności dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi szczególnie występującą u piesków dolegliwością odkleszczową. Jeżeli więc zdarza nam się wyciągać naszego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób zdiagnozować jej symptomy. Wcześnie stwierdzona babeszjoza jest możliwa do gruntownego uleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić natomiast do śmierci pieska.

Przyczyny i dodatkowo symptomy choroby

Babeszjoza szkodzi psiakom w jakimkolwiek wieku, wprawdzie ogromnie wrażliwe są psy niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Zintensyfikowane niebezpieczeństwo zainfekowania się obowiązuje zarówno piesków ras: greyhound plus pitbull. Przypadłość owa zwana jest także piroplazmozą i także grozi własnym czworonogim psom niestety nie zaledwie podczas sezonu letniego. Jeżeli temperatura na zewnątrz przewyższa 5 stopni Celsjusza, psiak potrafi zainfekować się babeszjozą. Zwłaszcza jednakże do zarażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi pieska i także zostanie w nim dłużej niż dobę, dolegliwość pozostaje przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się krzewić. W trakcie trwania tegoż mechanizmu notorycznie dochodzi do poważnych stanów zapalnych istotnych organów. Wynika to z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem inicjującym babeszjozę, i z straty czerwonych krwinek. Pierwsze symptomy infekcji pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, przemiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Dodatkowymi sygnałami niestety nie leczonej dolegliwości potrafią być takie problemy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli ponadto dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, zaś bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
kup teraz najlepsze legowisko dla psiaka https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Kwalifikacja

Najskuteczniej rozpoznać babeszjozę poprzez zastosowanie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do zbadania. W poszczególnych przypadkach pasożyty potrafią nie być od razu zauważalne i dodatkowo odpowiednie jest wzięcie pokaźniejszej ilości próbek krwi plus zastosowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u czworonoga: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie łatwe. Nie występuje bowiem poszczególny preparat, jaki z prostotą przezwyciężył tę przypadłość. Leczenie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, farmaceutyków przeciwko pierwotniakom, tudzież sterydów. Zdarza się także, że w rezultacie zguby czerwonych krwinek nieunikniona jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do chociażby paru tygodni. Najlepsze prognozowania są wtedy, gdy choroba zostanie odnaleziona jeszcze dopóki zajdzie do znacznego braku czerwonych krwinek.